Skip to Main Content »

Search Site

You're currently on:

 

Difference

Difference

Difference är glas som genom sin form förstärker varje drycks egenskaper och karaktär. Glasserien är framtagen av Orrefors tillsammans med dryckeskännaren Bengt-Göran Kronstam och formgivaren Erika Lagerbielke. Varje smaktyp inom vin, öl och sprit har fått ett eget glas, skapat för att ta fram det bästa och det mesta av dess doft och smak. Det finns olika vinglas för rött, vitt, sött och champagne. Vidare finns det tre olika ölglas för pils, ale och porter. Samt ett glas för färgad sprit och ett annat för ofärgad.

Sort by Fallande ordning
Orrefors - Difference - Ale ölglas 33 cl
349,00 kr

Design: Erika Lagerbielke. Difference ölglas för ale/bitter. Glaset är formgivet för att lyfta fram alens läskande fruktighet med mild kolsyrehalt. 33 cl. Höjd 19,3 cm och diameter 7,7 cm.

Läs mer

Orrefors - Difference - Pils ölglas 33 cl
349,00 kr

Design: Erika Lagerbielke. Difference ölglas för pils/lager. Glaset är utformat för att betona lagerölets fräschör och bygga upp en skumkrona. 33 cl. Höjd 20,5 cm och diameter 7,3 cm.

Läs mer

Orrefors - Difference - Porter ölglas 33 cl
349,00 kr

Design: Erika Lagerbielke. Difference ölglas för porter/stout. Glasets runda form ger ett fast och fint, långvarigt skum perfekt avvägt mot volymen. 33 cl. Höjd 18 cm och diameter 7,5 cm.

Läs mer

3 artiklar Visa per sida